WVV - Hallenplan

29.09.2018 - Hopsagasse
HV: 13:00-22:00: Rimacek Veronika / hotvolleys
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
14:30
DCUP | DC01
vtrw 5
Tigers 2
HLL | 1001
hotvolleys 2
hotvolleys 3
DCUP | DC02
volley16/1
Simmering 1
17:00
DCUP | DC03
vtrw 1
Sokol V/2
HLL | 1002
UAB 1
VV Döbling 2
DVor | 4101
WU-Stud.1
WU-Stud.2
19:30
DCUP | DC04
hotvolleys 1
UAB 2
H2Gr2 | k091
hotvolleys 1
Hausmannst.
DVor | 4102
vtrw 2
vtrw 3
30.09.2018 - Hopsagasse
HV: 08:00-22:00: Pöschl Christina / VC Simm
TL: 09:00-16:00: Schützenhofer Charlotte / hotvolleys   |   TA: Vojinovic Nevena / VC Simm
ZeitFeld 1Feld 2Feld 3Feld 4
09:00
U19wQ | 5001
Simmering 1
volley16/1
10:30
U19wQ | 5002
Tigers 1
Tigers 2
12:00
U19wQ | 5003
UWW 1
Simmering 1
13:30
U19wQ | 5004
volley16/1
UWW 1
15:00
U19wQ | 5005
Simmering 1
Tigers 1
16:30
U19wQ | 5006
Tigers 2
volley16/1
17:00
HLL | 1003
Tigers 1
Sokol V/2
DVor | 4103
UAB 2
vtrw 2
DLL | 4001
vtrw 1
hotvolleys 1
19:30
HLL | 1004
WU-Stud.1
hotvolleys 2
DVor | 4104
vtrw 3
Ex-YU 1
DLL | 4002   NICHTANTRITT
Simmering 1
UAB 1
DLL | 4003
UWW 2
Tigers 1
06.10.2018 - PAHO
HV: 14:00-22:00: ÖVV
ZeitZentralfeld
15:30
H2Gr2 | k101
vtrw1/per
Graz 2
18:00
H2Gr2 | k102
hotvolleys 1
Hartberg
06.10.2018 - Simmering
HV: 13:30-22:00: Scheidl Thomas / WVV
ZeitFeld 1Feld 3Feld 2
15:00
DCUP | DC24
UWW 2
vtrw 4
U19wQ | 5007
volley16/2
volley16/3
HCUP | HC01
VV Döbling 2
WU-Stud.1
16:30
U19wQ | 5008
hotvolleys 1
volley16/2
17:15
DCUP | DC20
Ex-YU 1
UWW 3
DCUP | DC21
WU-Stud.1
Kagran 1
18:00
U19wQ | 5009
volley16/3
hotvolleys 1
19:30
DCUP | DC22
vtrw 2
UWW 1
DCUP | DC23
Tigers 1
volley16/2
07.10.2018 - Hopsagasse
HV: 08:00-20:00: Balta Laura / vtrw
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
09:30
DLL | 4004
hotvolleys 1
Tigers 1
DVor | 4105
vtrw 3
volley16/2
DVor | 4106
WU-Stud.2
UAB 2
12:00
DVor | 4107
Kagran 1
Sokol V/2
DVor | 4108
vtrw 4
vtrw 2
DLL | 4005   NICHTANTRITT
UAB 1
volley16/1
14:30
DLL | 4006
UWW 1
UWW 2
ÖCD | t005
vtrw 1
Sokol/Post
HLL | 1005
hotvolleys 3
Tigers 1
17:00
DVor | 4109
UWW 3
Tigers 2
ÖCH | o008
hotvolleys 1
Amstetten
HLL | 1006
vtrw 2
UAB 1
07.10.2018 - PAHO
HV: 08:00-18:00: Broz / Tigers
TL: 09:00-17:00: Broz / Tigers   |   TA: Meingast Petra / volley16
07.10.2018 - Simmering
HV: 08:00-22:00: Kheil Eva / WVV
TL: 09:00-21:00:
13.10.2018 - Simmering
HV: 13:30-22:00: Schiff Felix / WU-Stud.
ZeitFeld 1Feld 3Feld 2
15:00
DVor | 4110
vtrw 4
Kagran 1
HLL | 1007
WU-Stud.1
hotvolleys 3
17:15
DLL | 4007
vtrw 1
UWW 2
DVor | 4111
Ex-YU 1
WU-Stud.2
HLL | 1008
hotvolleys 2
vtrw 2
19:30
DLL | 4008
UAB 1
UWW 1
HLL | 1009
Tigers 1
VV Döbling 2
13.10.2018 - Steigen
HV: 14:00-20:00: WVV
ZeitFeld 1Feld 3Feld 2
15:00
U17wQ | 5501
UWW 1
vtrw 1
U17wQ | 5503
Simmering 1
Wat XII/1
U17wQ | 5502
volley16/1
volley16/2
16:15
U17wQ | 5504
UWW 1
Simmering 1
U17wQ | 5506
vtrw 1
Wat XII/1
U17wQ | 5505
Tigers 1
hotvolleys 1
17:30
U17wQ | 5509
hotvolleys 1
volley16/2
U17wQ | 5507
Wat XII/1
UWW 1
U17wQ | 5508
volley16/1
Tigers 1
14.10.2018 - Alt Erlaa
HV: 08:00-14:00: WVV
HV: 14:00-21:00: WVV
ZeitFeld 1Feld 2
09:30
DVor | 4112
Sokol V/2
WU-Stud.1
HCUP | HC22
Kagran 2
vtrw 2
11:45
DLL | 4009
Simmering 1
hotvolleys 1
HCUP | HC20
Aufschlag 1
SVCN 1
14:00
DLL | 4010
volley16/1
Tigers 1
HCUP | HC21
Sokol V/3
PSV Seg. 1
16:15
DCUP | DC06
UAB 1
vtrw 3
HCUP | HC23
Sokol V/2
vtrw 3
18:30
DCUP | DC05
WU-Stud.2
France 1
HCUP | HC18
Kagran 1
UAB 1
14.10.2018 - Simmering
HV: 08:00-18:00: Meingast Petra / volley16
TL: 09:00-17:00: Meingast Petra / volley16   |   TA: Mansky Brigitte / UWW
20.10.2018 - Hopsagasse
HV: 08:00-16:00: WVV
HV: 16:00-22:00: ÖVV
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
09:30
DVor | 4113
vtrw 4
Ex-YU 1
HCUP | HC19
hotvolleys 3
Sokolverband 1
DVor | 4114
Sokol V/2
Tigers 2
12:00
DVor | 4115
UWW 3
volley16/2
HCUP | HC17
S 01
Tigers 1
DVor | 4116
Kagran 1
UAB 2
14:30
DLL | 4011
UWW 1
volley16/1
HCUP | HC24
hotvolleys 2
U-Favoriten 1
DLL | 4012
UAB 1
hotvolleys 1
17:00
H2Gr2 | k112
vtrw1/per
Akad.Graz
19:30
H2Gr2 | k113
hotvolleys 1
Wr.Neustadt
20.10.2018 - Simmering
HV: 13:30-20:00: Kulhanek Alfred / Sokol V
TL: 15:00-19:00: Kulhanek Alfred / Sokol V   |   TA: Sokolverband
21.10.2018 - Hopsagasse
HV: 08:00-14:00: Huber Thomas / UAB
HV: 14:00-20:00: Gardas Michael / UWW
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
09:30
DCUP | DC26
V 03
V 04
HLL | 1010
VV Döbling 2
vtrw 2
DCUP | DC18
S 03
S 04
12:00
DVor | 4117
vtrw 3
Kagran 1
HLL | 1011
UAB 1
WU-Stud.1
DLL | 4013
Tigers 1
Simmering 1
14:30
DVor | 4118
WU-Stud.2
vtrw 4
DLL | 4014
UWW 2
UAB 1
17:00
DVor | 4119
Tigers 2
WU-Stud.1
DVor | 4120
UWW 3
vtrw 2
21.10.2018 - Simmering
HV: 08:00-20:00: Kheil Eva / Döbling
TL: 09:00-19:00:
26.10.2018 - Hopsagasse
HV: 09:00-15:00: Broz / Tigers
HV: 15:00-21:00: WVV
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
10:30
U19wQ | 5010
Simmering 1
volley16/3
U19wQ | 5012
volley16/2
Tigers 2
U19wQ | 5011
Tigers 1
hotvolleys 1
12:00
U19wQ | 5013
hotvolleys 1
Simmering 1
U19wQ | 5015
UWW 1
Tigers 2
U19wQ | 5014
volley16/1
volley16/3
13:30
U19wQ | 5016
volley16/2
volley16/1
U19wQ | 5018
hotvolleys 1
UWW 1
U19wQ | 5017
volley16/3
Tigers 1
15:30
HLL | 1012
Sokol V/2
UAB 1
DLL | 4015
vtrw 1
UWW 1
HLL | 1013
WU-Stud.1
VV Döbling 2
18:00
HLL | 1014
vtrw 2
hotvolleys 3
DLL | 4016
volley16/1
UWW 2
DVor | 4121
WU-Stud.1
vtrw 4
27.10.2018 - Alt Erlaa
HV: 14:00-19:00: Kheil Eva / Döbling
TL: 15:00-18:00: Kheil Eva / Döbling   |   TA: Hein C. / Kovar A. / UAB
27.10.2018 - Simmering
HV: 13:30-22:00: WVV
ZeitFeld 1Feld 2
15:00
DVor | 4122
Ex-YU 1
Sokol V/2
HLL | 1015
Sokol V/2
WU-Stud.1
17:15
DVor | 4123
volley16/2
Kagran 1
HLL | 1016
hotvolleys 2
Tigers 1
19:30
DCUP | DC17
S 01
S 02
DCUP | DC25
V 01
V 02
28.10.2018 - Hopsagasse
HV: 12:00-21:00: Kulhanek Alfred / Sokol V
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
13:30
DVor | 4124
vtrw 2
WU-Stud.2
H2Gr2 | k124
hotvolleys 1
Voitsberg
HLL | 1017
VV Döbling 2
Sokol V/2
16:00
DVor | 4125
volley16/2
WU-Stud.1
H2Gr2 | k123
vtrw1/per
Sokol V/1
HLL | 1018
hotvolleys 3
UAB 1
18:30
WVL | p024
Sokol/Post
Trofaiach
01.11.2018 - Hopsagasse
HV: 13:00-20:00: hotvolleys
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
14:30
DLL | 4017
volley16/1
vtrw 1
H2Gr2 | k130
Sokol V/1
hotvolleys 1
HLL | 1019
vtrw 2
WU-Stud.1
17:00
DLL | 4018
hotvolleys 1
UWW 2
HLL | 1020
Sokol V/2
hotvolleys 2
DVor | 4126
Tigers 2
UAB 2
03.11.2018 - Hopsagasse
HV: 08:00-16:00: Tigers
TL: 09:00-16:00: Tigers   |   TA: vtrw
HV: 16:00-22:00: WVV
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
17:00
DVor | 4127
volley16/2
Tigers 2
HLL | 1022
WU-Stud.1
Tigers 1
HLL | 1021
hotvolleys 3
VV Döbling 2
19:30
DLL | 4019
Tigers 1
vtrw 1
HLL | 1023
UAB 1
hotvolleys 2
DLL | 4020
UWW 2
Simmering 1
04.11.2018 - Hopsagasse
HV: 09:00-21:00: WU-Stud.
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 4
10:30
DLL | 4021
Simmering 1
vtrw 1
HCUP | HC33
S 17
S 18
13:00
DVor | 4128
WU-Stud.1
vtrw 3
H2Gr2 | k134
vtrw1/per
Liebenau
HCUP | HC34
S 19
S 20
15:30
DVor | 4129
volley16/2
Ex-YU 1
H2Gr2 | k135
hotvolleys 1
Aich-dob/2
HCUP | HC35
S 21
S 22
18:00
DVor | 4130
WU-Stud.2
UWW 3
HCUP | HC36
S 23
S 24
HCUP | HC37
S 25
V 24
04.11.2018 - Simmering
HV: 08:00-17:00: Sokol V
TL: 09:00-16:00: Sokol V   |   TA: Kagran
10.11.2018 - Simmering
HV: 13:30-22:00: WVV
ZeitFeld 1ZentralfeldFeld 2
15:00
DLL | 4022
Tigers 1
UWW 1
17:15
DLL | 4023
volley16/1
Simmering 1
HLL | 1024
Tigers 1
UAB 1
19:30
HLL | 1025
Sokol V/2
hotvolleys 3
19:45
H2Gr2 | k141
Sokol V/1
Graz 2
10.11.2018 - Tellgasse
ZeitZentralfeld
18:30
WVL | p033
Sokol/Post
Hartberg
11.11.2018 - Simmering
HV: 09:00-18:00: vtrw
ZeitFeld 1Feld 3Feld 2
10:30
DVor | 4133
Sokol V/2
vtrw 4
U19wQ | 5020
Tigers 2
volley16/3
U19wQ | 5019
Tigers 1
volley16/2
12:00
U19wQ | 5022
Tigers 2
Simmering 1
U19wQ | 5021
volley16/2
UWW 1
13:00
DVor | 4134
vtrw 2
Kagran 1
13:30
U19wQ | 5024
volley16/1
Tigers 1
U19wQ | 5023
volley16/3
UWW 1
15:00
U19wQ | 5026
Simmering 1
volley16/2
U19wQ | 5025
volley16/1
hotvolleys 1
15:30
DLL | 4024
vtrw 1
UAB 1
16:30
U19wQ | 5028
Tigers 2
hotvolleys 1
U19wQ | 5027
UWW 1
Tigers 1
17.11.2018 - Alt Erlaa
HV: 14:00-22:00: WVV
ZeitFeld 1Feld 2
15:00
DLL | 4025
hotvolleys 1
volley16/1
DVor | 4135
Sokol V/2
vtrw 3
17:15
DLL | 4026
UAB 1
Tigers 1
DVor | 4136
vtrw 2
WU-Stud.1
19:30
HLL | 1026
VV Döbling 2
hotvolleys 2
HLL | 1027
Tigers 1
vtrw 2
17.11.2018 - Steigen
HV: 14:00-22:00: UWW
ZeitZentralfeld
15:00
DLL | 4027
UWW 1
Simmering 1
17:00
DVor | 4137
Ex-YU 1
UWW 3
19:45
H2Gr2 | k145
vtrw1/per
Hausmannst.
18.11.2018 - Hopsagasse
HV: 10:00-15:00: WVV
HV: 15:00-22:00: WVV
18.11.2018 - Simmering
HV: 08:00-18:00: hotvolleys
18.11.2018 - Simmering
TL: 09:00-17:00:
24.11.2018 - Simmering
HV: 13:30-22:00: Huber T. / UAB
ZeitFeld 1Feld 2
15:00
DVor | 4139
WU-Stud.2
Tigers 2
DVor | 4140
vtrw 4
UAB 2
17:15
DVor | 4141
Kagran 1
Ex-YU 1
DLL | 4029
UAB 1
vtrw 1
19:30
DLL | 4030
volley16/1
UWW 1
HLL | 1029
VV Döbling 2
UAB 1
24.11.2018 - Steigen
HV: 14:00-22:00: hotvolleys
ZeitZentralfeld
15:00
DLL | 4031
hotvolleys 1
Simmering 1
17:15
HLL | 1030
hotvolleys 3
hotvolleys 2
19:45
H2Gr2 | k156
vtrw1/per
hotvolleys 1
25.11.2018 - Simmering
HV: 08:00-14:00: VC Simm
HV: 14:00-22:00: UWW
ZeitFeld 1Feld 3Feld 2
09:30
U17wQ | 5510
vtrw 1
Tigers 1
U17wQ | 5512
Wat XII/1
volley16/2
U17wQ | 5511
Simmering 1
volley16/1
11:00
U17wQ | 5514
volley16/2
Tigers 1
U17wQ | 5513
hotvolleys 1
Simmering 1
11:30
U19m1 | 1801
Döbling 1
hotvolleys 1
12:30
U17wQ | 5516
Simmering 1
vtrw 1
U17wQ | 5515
volley16/1
hotvolleys 1
13:00
U19m1 | 1802
Sokol V/1
Döbling 1
14:00
U17wQ | 5518
volley16/1
Wat XII/1
U17wQ | 5517
UWW 1
Tigers 1
14:30
U19m1 | 1803
hotvolleys 1
Sokol V/1
15:30
U17wQ | 5519
hotvolleys 1
UWW 1
17:00
HLL | 1031
Sokol V/2
Tigers 1
DVor | 4142
UWW 3
Sokol V/2
19:30
HLL | 1032
WU-Stud.1
vtrw 2
DLL | 4032
Tigers 1
UWW 2
25.11.2018 - Simmering 3
ZeitZentralfeld
15:30
U17wQ | 5520
volley16/2
vtrw 1
01.12.2018 - Hopsagasse
ZeitZentralfeld
14:30
H2Gr2 | k158
vtrw1/per
Hartberg
17:00
H2Gr2 | k162
Sokol V/1
Voitsberg
19:30
WVL | p050
Sokol/Post
PB Volleys
08.12.2018 - Tellgasse
ZeitZentralfeld
16:00
H2Gr2 | k163
Sokol V/1
Hausmannst.
18:30
WVL | p051
Sokol/Post
Linz/Steg
15.12.2018 - Steigen
ZeitZentralfeld
15:30
H2Gr2 | k170
hotvolleys 1
Graz 2
18:00
H2Gr2 | k171
vtrw1/per
Wr.Neustadt
06.01.2019 - Steigen
ZeitZentralfeld
13:00
H2Gr2 | k183
hotvolleys 1
Akad.Graz
15:30
H2Gr2 | k184
vtrw1/per
Voitsberg
12.01.2019 - Hopsagasse
ZeitZentralfeld
19:30
H2Gr2 | k189
Sokol V/1
vtrw1/per
19.01.2019 - Hopsagasse
ZeitZentralfeld
17:00
H2Gr2 | k197
vtrw1/per
Aich-dob/2
19:30
H2Gr2 | k196
hotvolleys 1
Sokol V/1
02.02.2019 - Hopsagasse
ZeitZentralfeld
17:00
H2Gr2 | k209
hotvolleys 1
Liebenau
09.02.2019 - Tellgasse
ZeitZentralfeld
16:00
H2Gr2 | k215
Sokol V/1
Wr.Neustadt
18:30
WVL | p084
Sokol/Post
PSV Salzburg
16.02.2019 - Tellgasse
ZeitZentralfeld
18:00
H2Gr2 | k222
hotvolleys 1
vtrw1/per